Facebook profili ne tür bir çalışan olabileceğinizi ortaya koyabilir mi?

Uygulamalı Sosyal Psikoloji Dergisi’nde yayımlanan yeni bir çalışmaya göre cevap, her ne kadar sinir bozucu olsa da EVET!

Eğer böbürlenerek kendi kendinize “Ben dikkatle Facebook sayfamdaki suçlayıcı olabilecek tüm fotoğrafları, yorumları ve duvar mesajlarını sildim” diye düşünüyorsanız bile yine de “gelecekteki işvereninizden” gerçek doğanızı gizleyemiyor olabilirsiniz: gelecekteki iş başarınızın ne olacağını gösteren ve temel kişilik özelliklerini ölçen bir değerlendirmeye göre, muhtemelen dışa dönüklükten düşük, sorumluluktan ise yüksek puan alacaksınız.

Gelecekteki işvereninizin Facebook profilinizden edinebileceği bilgiler; yeni deneyimlere açık olma (Yeni Zelanda`da açıklarında bir buzuldaki tatil resimleri), duygusal istikrar (Sürekli sizi teselli eden ve rahatlatan arkadaşlarınız mı var?) ve geçimlilik (Arkadaşlarınızla sürekli bir şeyleri mi tartışıyorsunuz?)

Northern Illinois Üniversitesi, Evansville  Üniversitesi ve Auburn Üniversitesi`nde insan kaynakları uzmanı olan 6 araştırmacı tarafından, 500 kişilik bir örneklem grubuna, kilit kişilik özellikleri konusunda yapılan 2 çalışmada gruptakilerin Facebook sayfaları bir kılavuz olarak kullanıldı.

Buna göre  değerlendirme yapanlara, her bir kişinin Facebook sayfası ile yaklaşık beş ila on dakika geçirmeleri ve yorgunluk yaşamamaları için projede günde bir buçuk saat çalışmaları söylendi. Örnek grubun üyelerine dışa dönüklük, vicdan azabı, duygusal istikrar, hoşgörü ve yeni deneyimlere açık olma “Büyük Beş” olarak bilinen kişilik özellikleri üzerine puan vermeleri istendi. Deney sonunda insan kaynakları uzmanları, yüksek puan alanların gelecekteki iş performanslarının daha iyi olacağını kabul ettiklerini belirtti.

Örneklem grubunun üyelerinden, bir öz-değerlendirme yapıp IQ testi çözmeleri istendi. Bir çalışmada, araştırmacılar, kişilik özelliklerinin değerlendirilmesinden 6 ay sonra iş performansları hakkında sorular sormak üzere örneklem grubundaki bu kişilerin işverenlerini takip etti.

Araştırmacılar, değerlendiricilerin örneklem grubundaki kişilerin Facebook sayfalarında ifade ettiği kişilik özellikleri hakkında genel olarak  hemfikir bulundu ve kendi değerlendirdikleri kişilik özellikleriyle iyi kişilik özelliklerinin güçlü bir korelasyonunun olduğu belirtildi. Daha da önemlisi, bir kişinin iş performansının IQ testi yerine onların Facebook sayfalarındaki bilgilere göre değerlendirilmesinin daha doğru bir yol olduğu görüldü.

Çalışma iş başvurusu yapanın Facebook sayfasına bakmayı yararlı bulup önermiş olsa da, çalışmanın yöneticisi Donald Kluemper, işverenlerin bu alanda  dikkatli olmaları gerektiğini vurguladı.

Bir Facebook sayfası işverene telefon mülakatında sormasının yasal olmadığı pek çok bilgi vermektedir. Bu yüzden bir kişinin cinsiyeti, ırkı, yaşı ve hatta engelli olup olmadığı bilgileri Facebook sayfasında görülebilir.

Yine de, 2011 yılında Reppler sosyal medya servisi tarafından yapılan bu çalışma işe alım müdür ve sorumlularının %90 ını süreçte başvuru yapanın Facebook sayfasına bakıp bakmama konusunda kararsız bırakmıştır.

Kluemper`a göre kişinin Facebook sayfasını kontrol ederek bir takım bilgilere ulaşmak için efor sarf etmek değerli ve kullanışlı olabilir. Ancak bu çalışma işe alım süreçlerini tamamen Facebook üzerinden yapmaya itmemelidir. Zaten kullanılan ve orada olan herhangi bir diğer seçim aracı kez yüz binlerce denenmiştir. Temel olarak, bu alanda yapılacak daha çok iş var.

Yazının orjinaline buradan ulaşabilirsiniz.

Çeviri sırasında olası anlatım bozukluklarını lütfen mazur görün.