Dünya sosyal ağ haritası…

Yıllardır Big Data görselleştirmesi üzerine çalışan Oakland’lı yazılım geliştirici ve sanatçı Eric Fischer, elindeki verileri dünyadaki haritalarla birleştirerek bir sosyal ağ haritası çıkarmış.

Eric, kurucusu olduğu Geodata isimli girişimi tanımlamak üzere 2010’lu yıllarda Flickr arama API’sini kullandı. Sonuç olarak, Dünyadaki fotoğrafı en çok çekilen yerleri ve en çok kullanılan sosyal ağlarla birleştiren bir harita serisi ortaya koydu.

Eric Fischer’ın albumunun linkini buraya bırakıyorum.

Kırmızı ışıklar Flickr, mavi ışıklar atılan tweetler. Beyazlar ise her iki sitenin de kullanıldığını gösteriyor. Londra’nın Thames Nehri, Flickr kullanıcılarının gözde mekanlarından.

Queens ve Brooklyn bölgelerinde Flickr yaygınken, New York’takilerin tercihi Twitter. Manhattan da ise sitelerin kullanımı eşit.


Şehrin merkezinde Twitter yaygınken, sahil şeridinde güzel şehrin fotoğrafları Flickr’da toplanıyor..


Neredeyse tüm şehir mavi ile kaplanmış, Twitter kullanımı çok yoğun.


Güneyde Mississipi çevresi, kuzeyde ise Pontchartrain gölü etrafı Flickr kullanımında yoğun. French Quarter bölgesinde ise kullanım eşit.


Avrupa ve Kuzey Amerika Twitter ve Flickr kullanımı bakımından en parlak ışıkların bulunduğu kıtalar. Diğer parlak kısımlarda Endonezya ve Japonya gibi ülkeler bulunuyor.


Avrupa’da İngiltere sosyal ağların en çok kullanıldığı yer. Flickr kullanımı daha yaygın. Doğu ve güneyde kullanım düşüyor.

Yazı oluşturuldu 28

Yorum

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön