Online pazarlamadan bahsettiğimizde esas olarak hedef kitlelerimize ulaşabilmek için çevrimiçi kaynakları kullanarak kuruluşların tanıtımını nasıl yaparız sorunsalının çerçevesini çizen bütünsel bir pazarlama faaliyetinden bahsediyoruz. Yaşadığımız dünyada karşımıza çıkan kanallara baktığımızda arama, sosyal medya, e-posta, video ve görüntülerden oluşan çok geniş bir yelpaze var. Gördüğünüz gibi hedef kitlemiz (ve biz) tüm bu kanallarla iç içe hayatını devam ettirirken biz online pazarlama alanında çalışan profesyoneller ise potansiyel müşterilerimizi bir noktada yakalamanın yol ve yöntemlerini arıyoruz.

2000’li yıllardan bu yana gelişimini hızla sürdüren internet bizi oradan oraya sürüklerken, aynı zamanda bizlerin satın aldığı ürün ve hizmetlerle birlikte biz de interneti dönüştürüyoruz. Özellikle internet trafiğinin ve pek çok ürün ve hizmetin mobil cihazlar üzerinden tüketilmesi ile bu deneyimi her anda ve internetin olduğu her alanda yaşamaya devam ediyoruz. Tabi bütün bu gelişmeler bizi her geçen gün çok değişik bir takım özelliklerle donatıyor, gün geçtikçe öğreniyor, gün geçtikçe evriliyoruz; araştırmalar yapıyor, karşılaştırıyor, bulduklarımızı etrafımızdaki insanlarla paylaşıyor, iyi veya kötü deneyimlerimizi herkese duyurmak için büyük bir efor sarfediyoruz.

Her alanda olduğu gibi online pazarlama alanında da bazı zorluklar ve engeller karşımıza çıkıyor. Online pazarlama temelinde baktığımızda en büyük zorluklardan biri güncel kalmak ve stratejimizi sağlam temeller üzerine oturtmak. Online pazarlamaya odaklanırken aslında 3 temel kavramdan bahsediyoruz: ödenmiş, edinilmiş ve kazanılmış medya (paid, owned, earned)

Ödenmiş Medya (Paid Media): Ücret ödeyerek tıklama ya da görüntülenme anlamında etkileşim sağladığımız ve online dünyada varlığımızı gösteren, satın aldığımız reklamlar (Google Adwords, Facebook Reklamları, Görüntülü reklamlar buna örnek verilebilir.)
Edinilmiş Medya (Owned Media): Websitemiz, kurumsal kimlik ve markamızı oluşturan unsurlar (branding), e-posta ya da crm listelerimiz, etkin okuyucuya sahip bloglarımız edinilmiş kanallarımızdır.
Kazanılmış Medya (Earned Media): Organik yayınlanmış ve internet ortamında yer bulmuş tüm kanallardır. Buna sosyal medya hesaplarımızı, diğer bloglarda ürün veya hizmetlerimizle ilgili bahsedilenleri ve yazılan makaleleri kapsar.

Bu üç temel kavram biz online pazarlama profesyonellerinin efor ve çabaları ile bir araya gelerek örtüşür, kullanıcıların etkileşimlerini arttırır ve online pazarlamanın temelini oluşturur. Günün sonunda online pazarlama, ürün ve hizmetlerimizin müşteri deneyiminin (customer journey) merkezine oturtulması sürecidir diyebiliriz.

Bu süreci gerçekleştirmek de tabiki doğru ve güçlü bir strateji gerektiriyor.

Bir sonraki yazımda Strateji oluşturma aşaması ve izlenmesi gereken adımlardan bahsedeceğim.