İş Stratejisi Oluşturma

Online Pazarlama Nedir? yazımda hedeflerimize ulaşmada doğru ve güçlü stratejiler oluşturmak gerektiğinden bahsetmiştim bu yazımda bahsi geçen stratejileri nasıl oluşturacağımızdan bahsedeceğim. Aslında  3 temel stratejiden bahsediyoruz.

Bu temel stratejilerden ilki etkili iş stratejisi oluşturmak ve iş stratejisi derken de burada, Misyonu, Hedefleri, Değer Önerisini ve Asansör Konuşmasını kastediyoruz. Bu dört unsur müşterilerimize ve pazarlama stratejilerine nasıl odaklanacağımız konusunda bize yardımcı olacak. Ama oraya gelmeden önce, temelleri belirlememiz gerekiyor; yaptığımız iş dijital mi? Yapı doğru kurulmuş mu? Online pazarlama çabalarımız mevcut süreçlerimizle örtüşüyor mu? Ve stratejimizi kurgulamak için gerekli zamana sahip miyiz?

Online Pazarlama Nedir? yazımda bahsettiğim gibi online pazarlamanın en büyük zorluklarından biri güncel kalmak. Etkili bir strateji oluşturmaya geçmeden önce kurumumuzu en başından net bir şekilde anlayabilmeliyiz. Öncelikle çıktığımız yolda hangi rotanın en mantıklı olduğunu belirlemek için büyük resmi görmeye ihtiyacımız var. Ve engellerle karşılaştığımız her noktada da bizi hedefimize ulaştıracak yeni rotalar çizmek için o büyük resme sık sık geri dönmek gerekecek.

Şimdi iş stratejisi oluşturmaya ve tabi stratejimizin temeline oturtacağımız 4 unsura geri dönelim:

  1. Misyon: Misyonumuz bir cümle ile ne yapmak istediğimizi özetlemelidir.
  2. Hedefler: En az 3 adet organizasyonel hedef belirlemeliyiz. Tabi bunu minimum olarak düşünmemiz faydalı olacaktır. Hedefleri çoğaltmak mümkün, hatta bu işe eğilirsek çok da faydalı olacaktır. Bunlar işi devam ettirmek ve marka kimliğinizi korumak için gerekli olan parçalar olmalı. Sattığımız ürünlerden, web sayfamıza aldığımız kayıt formu sayısına kadar herşey olabilir.
  3. Değer Önerisi: Değer önerimizi belirlerken “Ürünlerimiz hangi özellikleri ile ön plana çıkıyor?, Ürünlerimizi benzersiz/farklı kılan nedir?” sorularının yanıtı üzerinde düşünmemiz gerekir. Hedeflerimizin her biri için 1-2 adet değer önerimizin olması idealdir.
  4. Asansör Sohbeti: Asansör konuşması dediğimiz maksimum 45-60 sn.lik zaman diliminde karşımızdaki potansiyel müşterimize kısa, anlaşılır, dikkat çekici ve en önemlisi karşımızdaki kişide merak uyandıracak şekilde kurumumuzu ya da işimizi anlatmaktır. Stratejimize son olarak bu konuşmada kullanabileceğimiz metni eklememiz gerekir.
Kurumuzun Adı Ideallyfree Spor Ürünleri
Misyon 1-2 Cümle Açıklama
Hedefler Hedef 1
Hedef 2
Hedef 3
Değer Önerileri Hangi özelliklerimiz ile öne çıkıyoruz?
Bizi benzersiz/farklı kılan nedir?”
Asansör Konuşması Kurumumuzu/işimizi tanımlayan 45-60 saniyeye sığacak kısa, anlaşılır, dikkat çekici anlatım.

Tüm bu soruların yanıtlarını alt alta toplamak bütünsel bir tabloyu gözler önüne serecek. En başından bu süreçlerin üzerinden geçmek, kurumumuzun kim olduğunu anlamamıza yardımcı olacak ve online pazarlama için ayırdığımız zaman, maddi kaynak gibi çabalarımızın bizi nereye götürebileceğini anlamamıza yardımcı olacak.

İkinci bölümde “Marka Stratejimizi Belirlerken İzlememiz Gereken Adımlar”dan bahsedeceğim ve örneklemelerle bütünsel bir resim oluşturacağım.